De speciaal voor oeverzwaluwen aangelegde wal aan de buitenkant van een nieuwbouwwijk in Zoeterwoude is een succes. Vorig jaar werden 14 broedparen geteld en dat aantal liep dit jaar op tot in totaal  22. Dat komt mede omdat in de nabije natuurlijke oevers ook meerdere nesten zijn geteld. Bezoekers van de jaarvergadering van Wijk en Wouden konden zaterdag 21 juni jl. met eigen ogen zien, hoe druk het is rond de nestingangen.

De oeverzwaluw doet het dus goed in Zoeterwoude. Er vliegen bovendien volop jonge zwaluwen rond en dat was de liefhebbers een lust voor het oog. Mart v.d. Helm Jakkus v.d. Salm gaven ’s morgens een uiteenzetting over dit plaatselijke initiatief. Een soortgelijk initiatief heeft Coen Franken genomen om de kansen voor de wilde bijen te vergroten. Met meer inheemse planten en minder tegels kunnen gewone tuinbezitters het nodige doen om de biodiversiteit te verbeteren.

De meestal kort durende jaarvergadering combineren met enkele activiteiten beviel Wijk en Wouden vorig jaar prima. Na de uilen en rivierkreeften van 2024 was er dit keer ruimte voor plaatselijk initiatief. Er kwamen ondanks de hitte ongeveer 35 liefhebbers op af. Vooral de tuinliefhebbers kregen handige tips en kunnen op 29 juni a.s. met eigen ogen bekijken, wat andere tuinliefhebbers in Zoeterwoude al doen om wilde bijen betere kansen te geven.

Op de jaarvergadering gaf voorzitter John van der Salm van de Groene Klaver een toelichting op uiteenlopende activiteiten deze coöperatie. Er zijn heel wat vraagtekens rond het natuurbeheer als gevolg van onzekerheden in financiële ondersteuning; van de eerder toegezegde miljoenen aan de zgn. collectieven is het nog maar de vraag wat daar van terecht komt. Voorts ging hij onder meer in op de bescherming van weidevogels, het behoud van veengronden, het onderhoud van boerenlandpaden en ecologisch slootbeheer.

Marieke van Leeuwen gaf een overzicht van de activiteiten van Wijk en Wouden van het afgelopen jaar.Het bestuur van Wijk en Woudenondergaat één wijziging: secretaris Jack Luiten is teruggetreden, naar een opvolger wordt gezocht. De vereniging Wijk en Wouden heeft ongeveer 200 leden en probeert met uiteenlopende activiteiten een brug te slaan tussen boeren, burgers en buitenlui.